×
×
Altinbugun.com Kullanım Koşullarını ve KVKK ile ilgili bilgilendirmeyi okudum ve kabul ediyorum.
×
E-posta adresinize şifrenizi sıfırılamanız için bir link gönderilecek.

Dolar

USD/TRL
Güncelleme: 22:59:58 SPOT
ALIŞ 9.2604
SATIŞ 9.262
DEĞİŞİM %0.91
EN YÜKSEK 9.2787
EN DÜŞÜK 9.1719
KAPANIŞ 9.2611

Canlı Dolar Grafiği

5Y Y 6A A H 1S 10D 5D Bugün Anlık

Dolar Tüm Detay Verileri

 • Alış 9.2604
 • Satış 9.262
 • Önceki Kapanış 9.1774
 • Günlük Değişim 0.0837
 • Değişim % 0.91
 • En Yüksek 9.2787
 • En Düşük 9.1719
 • Haftalık Değişim 0.2927
 • Önceki Hafta Kapanış 8.9684
 • Aylık Değişim 0
 • Önceki Ay Kapanış 8.8881
 • Yıllık Değişim 1.8262
 • Önceki Yıl Kapanış 7.4349
 • Yıllık Değişim % 24.56

Dolar Kar / Zarar Hesaplama

 • Belirli bir zaman önce 10.000 TL Dolar almış olsaydınız, bugün ne kadar kar veya zarar etmiştiniz?

1 Yıl Önce Almış Olsaydınız

7.781TL

1 Ay Önce Almış Olsaydınız

8.4182TL

1 Hafta Önce Almış Olsaydınız

8.8433TL

Dün Almış Olsaydınız

9.0704TL

Dolar - SPOT

Bu sayfada dolar kurunun spot piyasadaki değerini canlı olarak takip edebilirsiniz. Serbest piyasadaki dolar değerini görüntülemek için tıklayın

Amerikan Doları Nedir?

Amerikan Doları (USD) ABD'nin resmi para birimidir. Ülkemizde dolar denildiğinde çoğunlukla kastedilen Amerikan Dolarıdır. Amerikan Dolarından başka dünyada 20'den fazla dolar vardır: Kanada Doları, Avustralya Doları, Hong Kong Doları, Yeni Zelanda Doları, Singapur Doları dolarla ifade edilen para birimlerinden bazılarıdır. Amerikan Doları $ ya da US$ sembolleriyle ifade edilir. Amerikan Dolarının ISO 4217 kodu "USD"'dir.

Dolar Kuru Neyi İfade Eder?

ABD'nin para biriminin başka bir para birimi karşısındaki değerini ifade etmektedir.

Küresel Para Birimi Olarak Amerikan Doları Neden Önemlidir?

Ticari işlemlerde kabul gören para birimlerine küresel para birimi denir. Uluslararası Para Fonu'na (International Monetary Fund) göre Amerikan Doları en popüler küresel para birimidir. 2019'un 4. çeyreği  itibariyle, dünyadaki tüm merkez bankalarının yabancı para rezervlerinin yüzde 60'ını Amerikan doları oluşturmaktadır. 

2. sırayı ise yüzde 20 ile Euro almaktadır. Amerikan dolarını dünyada bu kadar değerli kılan en önemli etkenlerden biri de ABD ekonomisinin gücüdür. 2018 itibariyle ABD 1.617 milyarlık dolar sirkülasyonuna sahipken, bu rakamın yarısı kadar dolar sirkülasyonu ABD dışında gerçekleşmiştir. Döviz piyasasında dolar en fazla kullanılan para birimidir. Döviz ticaretinin yüzde 90'ı dolar ile yapılmaktadır. Dünyadaki borçların yüzde 40'ı dolar üzerinden işlenmektedir. 

Güçlü Dolar ve Zayıf Dolar Nedir?

Güçlü dolar ve zayıf dolar döviz piyasasında Amerikan dolarının diğer para birimleri karşısındaki görece gücü ve değerini tanımlamak için kullanılan genellemeleri ifade etmektedir. Güçlü dolar Amerikan dolarının diğer kurlar karşısında tarihsel olarak yüksek seviyelere çıktığını ya da o seviyelere yaklaştığını ifade etmek için kullanılmaktadır. Başka bir deyişle, döviz piyasasında eskiden dolar ile alınabilen bir para biriminden daha fazla alınabileceğini güçlü dolar terimiyle anlatılmaktadır. Doların gücü arz-talep ilişkisi, ekonominin gücü, faiz oranı, politikada yaşanan gelişmeler gibi bir dizi farklı faktörden etkilenmektedir. Zayıf dolar ise güçlü doların tersine, doların diğer para birimleri karşısındaki değerinin tarihsel olarak düşük bir seviyede ya da buna yakın bir seviyede olduğunu anlatmak için kullanılır. 

Doların Değerini/Gücünü Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Ticaret Dengesi Raporu: ABD Sayım Bürosu ve Ekonomik Analiz Bürosu tarafından hazırlanan bu rapor ihracat ve ithalat rakamlarını sunmakta ve nominal ticaret açığı göstergesi içermektedir. Eğer ihracat ithalattan düşük gerçekleşirse, bu bir ticaret açığı anlamına gelir ve genellikle dolar değer kaybeder, ticaret fazlası durumunda ise dolar güçlenir. 

Parekende Satış Raporu: ABD Sayım Bürosu tarafından düzenlenen bu raporda eğer parekende satış raporunda yüksek satış açıklanırsa ekonominin iyi olduğu anlamı çıkarılabilir ve dolar değerlenebilir; eğer zayıf satış açıklanırsa dolar değer kaybedebilir.

Gayri Safi Yurtiçi Hasıla: GSYH Belirli bir zaman içerisinde bir ülkede yaratılmış tüm hizmet ve ürünlerin parasal değerini ifade etmektedir. Bu değer bir ülkenin ekonomik sağlığını gösteren en önemli göstergelerden biridir. Eğer GSYH artarsa, faiz oranları da artacak ve bu dolara olan yatırımı ve talebi arttıracaktır. Bu da doların güçlenmesini sağlayacaktır.

Enflasyon ve Faiz: ABD'deki enflasyon ile dolar genellikle ters ilişkilidir. Faiz ise doğrudan bir ilişkiye sahiptir. ABD'de faiz oranlarının artması, yatırımcılardaki dolar talebini arttırır ve bu da doların değer kazanmasına neden olur. 

Arz ve Talep: ABD mallarına talep arttığında dolar ile işlem görüleceğinden dolayı dolara da talep artmış olur. Bu nedenle arz ve talep doları etkileyen faktörler arasında sayılabilir.

Bunların dışında doların değerini etkileyen birçok faktör sayılabilir; ancak dolar görece stabil bir para birimi olduğundan dolayı yatırımcılar tarafından güvenilir bir para birimi olarak değerlendirilir.